“Sinema ve Belgesel Sanatı” E-Semineri

İKÜ Öğrenci Yaşam Kariyer ve Mezun Danışma Birimi (Kültür Noktası) ile Meslek Yüksekokulu iş birliğinde, 22 Mayıs 2020 Cuma günü “Sinema ve Belgesel Sanatı” başlıklı bir e-seminer düzenlendi. Meslek Yüksekokulu akademisyenlerimizden Öğr. Gör. Tayfun Belet’in konuşmacı olduğu etkinliğin moderatörlük görevini Öğr. Gör. Kübra Mertel, Öğr. Gör. Eda Öztürk ve Öğrenci Yaşam Kariyer ve Mezun Danışma Birimi İletişim Sorumlusu Doğa Kurtyiğit üstlendiler.

“Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları” Eğitimi

Kültür Noktası, 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü “Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları” başlıklı bir eğitim düzenledi. İngilizce Öğretmeni Yağmur Toka tarafından verilen eğitimde; kalıcı öğrenmenin nasıl sağlanacağından, öğrenme türlerinden, yabancı dil öğrenirken zihnimizin nasıl işlediğinden ve hangi teknikleri uygularsak öğrendiğimiz dili geliştirebileceğimizden bahsedildi.

“Sanal Müze Turu”

Kültür Noktası tarafından, 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü “Sanal Müze Turu” düzenlendi. Adıyaman GAP Gençlik ve Kültür Evi Eğitmeni ve Gönüllü Sorumlusu Cem Gerçek’in gerçekleştirdiği sanal turda; Petra Antik Kenti’nden başlanarak Komagene Krallığı’nın tarihinden bahsedildi. Turda, Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Kahta Kalesi’nin ardından Nemrut Dağı’na geçilerek Nemrut’ta yer alan heykellerin tarihi de paylaşıldı. Bir saat süren sanal tura, 20 kişi katıldı.

“Sınav Kaygısı ve Stres Yönetimi” Webinarı

Kültür Noktası, 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü Gebze Özel Yeni Umut Okulları 12. sınıf öğrencilerine yönelik “Sınav Kaygısı ve Stres Yönetimi” başlıklı bir webinar düzenledi. Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması üzerinden gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak katılan Uzm. Psk. Aysu Çelenoğlu, kaygı ve strese neden olan etmenleri ve bunlarla nasıl başa çıkılması gerektiğini öğrencilere aktardı.

Mezunlarımızdan Tevfik Mert Azizoğlu Terfi Etti

"Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2016 yılı mezunlarımızdan Tevfik Mert Azizoğlu, çalıştığı ZEO Agency firmasında SEO Team Lead pozisyonuna terfi etti. Öğrenciliği süresince “Kültür Elçisi” olarak İKÜ’nün tanıtımında görev alan öğrencimizi yeni pozisyonu için tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Sevgilerimizle,
İKÜMED"
 

“Harekete Geç! Sosyal Girişimcilik” Webinarı

Kültür Noktası, 17 Mayıs 2020 Pazar günü “Harekete Geç! Sosyal Girişimcilik” başlıklı bir webinar düzenledi. Gönüllülük Hikâyeleri Kurucusu ve Öğrenme Tasarımları gönüllülerinden Yunus Emre Benli’nin konuşmacı olduğu etkinlikte; toplumsal sorunların çözümünden, sosyal girişimcilik kavramından, ticari girişimciler ile sosyal girişimler arasındaki farklardan, Türkiye ve dünyadaki sosyal girişimcilik ekosisteminden bahsedildi. Webinarda, sosyal girişimci olma yolunda atılacak adımlar da katılımcılara anlatıldı. 18.00-20.00 saatleri arasında gerçekleştirilen webinara, 30 kişi katıldı.

“Çok Geç Olmadan Küresel Amaçlar İçin Gönüllülük” Webinarı

Kültür Noktası, 16 Mayıs 2020 Cumartesi günü “Çok Geç Olmadan Küresel Amaçlar İçin Gönüllülük” başlıklı bir webinar düzenledi. Gönüllülük Hikâyeleri Kurucusu ve Öğrenme Tasarımları gönüllülerinden Yunus Emre Benli’nin konuşmacı olduğu etkinlikte; Birleşmiş Milletler’in belirlediği 17 küresel amaç ve bu amaçlara ait devletler tarafından yapılması gereken görevlerden bahsedildi. Webinarda, sorunlara bireysel olarak neler yapabileceğimiz, topluma, doğaya ve dünyaya ne gibi katkılarda bulunabileceğimiz ile gönüllülük kavramlarının üzerinde duruldu.

“İnternet Bağımlılığı” Eğitimi

Kültür Noktası, 15 Mayıs Cuma günü “İnternet Bağımlılığı” başlıklı bir eğitim düzenledi. Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Hemşiresi ve Başhemşire Esin Erdem tarafından verilen eğitimde; bağımlılık kavramından, internet kullanım aşamalarından, sağlıklı internet kullanımından ve bağımlılıktan kurtulma yollarından bahsedildi. Katılımcılara cevaplamaları için anketlerin yöneltildiği eğitimde, altı şapkalı düşünme yöntemiyle internet kullanımlarına dair yapılan çalışmalarla interaktif bir program gerçekleştirildi. 18.00-20.00 saatleri arasında yapılan eğitime, 25 kişi katıldı.