Çarpışma

Kuruluş Hikâyesi

Kültür Noktası, 2017 Ocak ayında, öğrencilerin kişisel ve mesleki gelişimlerine destek olmak ve öğrencileri mezuniyet sonrası iş hayatına hazırlamak amacıyla İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesinde kuruldu. 

Kültür Noktası ekibi kurulduğu ilk günden itibaren öğrencilerini son 10 yıla damgasını vuran yaratıcılık ve girişimcilik hakkında en iyi şekilde bilgilendirmek, onların proaktif yaklaşımlar edinmelerini ve geleceğin iş dünyasına en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlamak ve inovatif düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla “ÇARPIŞMA” isimli etkinliğini düzenlemeye başladı.
Bugüne kadar iki kere gerçekleştirilen Çarpışma, ilk olarak Pelit firmasıyla 15 Nisan 2017 tarihinde, daha sonra Yenibiriş.com, Lala Eğitim ve Kutumubu firmalarının katıldığı 22 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirildi. 

Türkiye’nin farklı üniversitelerinden yaratıcı ve yenilikçi fikirlere, girişimcilik ruhuna sahip farklı disiplinlerden öğrencilerin bir araya gelerek fikirlerini “Beyin Fırtınası” ve “Yanal Düşünme” yöntemleriyle çarpıştırdığı ve problemlere yenilikçi çözümler sunan bir formata sahip olan Çarpışma, yeni işbirlikleri ve büyüyen ekibiyle inovatif çözümler sunmaya devam ediyor. 

Neden bu işi yapıyoruz?

Yaratıcı fikirlere ve girişimcilik ruhuna inanıyoruz. Girişimcilik ruhunu ve becerisini arttırmak, yaratıcı fikirlere önem veren sektörler ve girişimcilik ekosistemindekilerle arasındaki diyalogu geliştirmek, paydaş olma fırsatları yaratarak küresel anlamda rekabet edecek girişimci ve yaratıcı fikirlere ön ayak olmak istiyoruz. 


Kimler katılabiliyor?

  • Çarpışma seansları, disiplin ve ilgi farkı olmaksızın;
  • Fikirleriyle değişimi ve dönüşümü başlatacağına inanan,Fikrine güvenen,
  • Yaratıcı ürün ve hizmet fikri olan,
  • Girişimcilik ruhuna ve becerilerine sahip,
  • Hayallerine inanan, tüm üniversite gençlerinin katılımına açık.

Çarpışma daha önce kimlerle gerçekleştirildi?

Çarpışma15 Nisan 2017 – Pelit
Yeni neslin, geleceğin tüketicisi olarak konumladığı günümüz dünyasında firmalardan beklentilerine ve geleceğin dünyasında firmaların arza yönelik ihtiyaçlarına cevap verecek fikirler ortaya çıkarmaları amacıyla İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencilerinden kurulan ekip, ilk performansını 15 Nisan 2017 tarihinde İnovasyon Uzmanı Salih Keskin moderatörlüğünde gerçekleştirdi.
“Beyin Fırtınası” ve “Yanal Düşünme” teknikleriyle Pelit markasının bilinirliğinin ve müşteri kitlesinin artması üzerine farklı gruplara ayrılan öğrenciler arasında fikirler çarpıştırıldı. En beğenilen fikir firma tarafından hayata geçirilmedi. 

22 Nisan 2017 – Yenibiriş.com
İstanbul’daki farklı üniversitelerden yaratıcı ve yenilikçi fikirlere sahip 40 öğrencinin oluşturduğu ekiple bir çarpışma seansı gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Salih Keskin’in üstlendiği çarpışma seansında, Yenibiriş.com’un getirdiği, online insan kaynakları şirketi olarak cv havuzlarında yer alan binlerce özgeçmişin kaybolmasını önlemek amacıyla neler yapılabileceği sorununa çözüm aradı. 
Yenibiriş.com’un İçerik ve Tasarım’dan Sorumlu Müdürü Eren Çamlıkaya, Lala Eğitim Kurucu Ortağı Eray Erdoğan ve Kutumubu Kurucu Ortağı Ali Kodal ilham veren konuşmalarıyla programa önemli katkıda bulundu.
Program sonunda işverenlerin mezunlardan beklentileri, aradıkları performans özellikleri doğrultusunda özellikle yeni mezunların istihdama daha kolay kazandırılması amacıyla “İşe Hazırım” projesi ortaya çıktı. 
“İşe Hazırım” işverenlerin istihdam süreçlerinde adaylardan beklediği kişisel ve mesleki bilgi ve beceriler doğrultusunda hazırlanan,  bir online sertifikası olarak İstanbul Kültür Üniversite ve Yenibiriş.com ortaklığıyla Temmuz 2017 tarihinde hayata geçti. Online insan kaynakları platformlarında yer alan cv havuzlarında nitelikli adayların kaybolmasını önlemek amacıyla Türkiye’de ilk kez yeni bir insan kaynakları modeli geliştirildi.